top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıMelek Koltuk

Neden Tomografi?

Kliniğimizde özellikle cerrahi işlemlerden önce panoramik röntgen yerine tomografi almayı tercih ediyoruz. Peki, neden?


 

İmplant, 20 yaş cerrahisi veya kanal tedavisi değerlendirilmesi gibi bazı durumlarda tomografiler yani tam ismiyle dental volümetrik tomografi, hekime alanı 3 boyutlu olarak görebilme imkanı sağlar. Panoramik röntgen ile yapılan implant planlamalarda kemik kalınlığı, sinir ve damarların çıktığı yerler belirlenemediği için bu planlama ile yapılan operasyonlar sonrasında, kanama, sinir hasarı veya implant yerleştirmede sorunlar meydana gelebilir. 3 boyutlu görüntüleme bu riskleri minimuma indirmektedir.


 

Benzer şekilde daha önceden kanal tedavisi yapılmış dişlerde ağrı hissettiğini belirten çok fazla hasta ile karşılaşıyoruz ve çoğu zaman alınan röntgenlerde herhangi bir sorun olmadığı görülüyor.

Ancak 3 boyutlu görüntüleme aldığımızda çoğu zaman görülemeyen enfeksiyonları veya kısa kalmış tedavileri gözlemliyoruz. Bu sebeple de 3 boyutlu görüntüleme tanıda oldukça yardımcı olabiliyor.


Radyasyon söz konusu olduğunda ise hepimiz oldukça hassasız. Tomografinin radyasyon dozu panoramik grafiye göre yüksek ancak medikal tomografilere göre oldukça düşük.


Sorunu belirlemek için defalarca röntgen çekirmektense sadece tek bir tomografi çektirmek oldukça yararlı olabiliyor. Ancak ufak bir dolgu için tomografi çektirmek ise oldukça gereksiz. Bu bağlamda hangi görüntülemenin seçileceğini her durumda doktorunuzun belirlemesi gerekiyor. Bu açıdan görüntüleme öncesi lütfen işlemi yapacak doktorunuza danışınız.

 


81 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page